Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi ve diş polikliniği

14 Ekim 2012 00:00

‘Allah kimseyi hasta etmesin ve hastaneye ihtiyaç duyurmasın. Ama,Allah, hastanelerin ve doktorların yokluğunu da vermesin,’

Bu halk arasında sürekli söylenen bir söz. Bana göre de doğru bir söz.

Ne yazık ki  insan olarak üstesinden gelemediğimiz hastalıklarla da karşılaşıyoruz  ve hastaneye koşuyoruz ve doktor tedavisine tabi tutuluyoruz.

Günümüzde, doktora veya hastaneye gitmeyen yoktur sanırım.

Geçtiğimiz günlerde  hem kendim hem de eşim rahatsızlanınca soluğu Adana Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde aldık. Hemen hemen 2 yıldan beri bu hastaneye uğramamıştım. SSK Hastanesi iken ihtiyaç duyulduğunda gidiyordum.O yıllarda fazla hastane yoktu. Bu yüzden ailece bu hastaneye geliyorduk.

Hastanede randevu sistemi oturmuş. Yıllar öncesinde hamam böceklerinin dolaştığı Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi temizlikte büyük mesafe kat etmiş. Hasta yoğunluğu artmış. Doktor ve servis sayıları da artmış ama tam yeterli değil. Değişik branşlarda yeni üniteler  devreye girmiş. Yani yeni yatırımlar hastaneyi araştırma ve uygulama hastanesi hüviyetine bürümüş. Yoğun bakım ünitesine 50 ilave yapılmış. Fizik tedavide çağ atlanmış. Hastalar fazla beklemeden tedavi olma imkanı buluyor. Hastanede kan ve diğer tahlillerle  her türlü çekimler bilgisayardan ilgili doktora ulaştırılıyor. Yani elden alıp doktora götürme devri kapanmış. 

420.000 metrekare kapalı alanda hizmet veren hastanede yatak sayısı 730’a ulaşmış.Hastanede 120 uzman hekim, 36 pratisyen hekim, 339 hemşire, 2 eczacı, 39 laborant, 31 anestezi teknisyeni, 25 röntgen teknisyeni 24 ATT,52 memur,146 hizmetli ve 540 sözleşmeli şirket personeli görev yapıyor.Halen 126 poliklinikte günlük ortalama 4500 hastaya hizmet veriliyor.

Bu bilgileri, Hastanenin idari Müdürü Bekir Nennioğlu ile  ayak üstü sohbette öğrendim.

Nennioğlu; Hastanenin, Başhekim, başhekim yardımcıları, doktorlar ve diğer personellerin gayretiyle bölgede önemli bir konuma geldiğinin de altını çiziyor. Bu kadar yoğunluk içerisinde zaman zaman bazı aksaklıkların olduğunu da kabullenen Bekir Nennioğlu, anında müdahale ve tedbirlerle vatandaşlara en iyi hizmetin verilmeye çalışıldığını, yapılan haklı eleştirilere açık olduklarını ancak hastanenin ve çalışanlarının haksız yere yıpratılmasının da karşısında olduklarını vurguluyor.

Bekir Nennioğlu,hastanede huzurlu ortamın devam etmesinin  Adana’nın ve vatandaşların yararına olduğuna dikkat çekerek hastanenin ihtiyaçlarının giderilmesi hususunda herkesin destek vermesi arzusunu taşıdıklarının mesajını veriyor.

Bir günde 4 bin 500 hastanın tedavi gördüğü Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nin ayakta durması ve daha kaliteli hizmet sunması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtmeden geçemeyeceğim.

 

DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi bünyesinde  açılan ve bir süre faaliyet gösteren Diş servisi polikliniği  aylar önce 100. yıl semtinde bulunan Ağız Diş Sağlığı Merkezi’ne bağlanmış durumda. Ağız Diş Sağlığı semt polikliniğinin başında Ağız Diş Sağlığı Başhekim Yardımcısı  Ahmet Yılmaz bulunuyor. Bu semt polikliniğine günde 500-600 hasta diş tedavisi ve bakımı için başvuruyor.Diş polikliniğinin bulunduğu B blok yetersiz kalıyor. Hasta yoğunluğunu zor kaldırıyor. Polikliniğin daha geniş bir yere taşınması için ilgililere gerekli müracaatlar yapılmış. Diş polikliniğinin başında bulunan Başhekim Yardımcısı Ahmet Yılmaz, şikayetleri anında gidermek için her türlü çabayı gösteriyor. Şikayetçi olan bazı hastalarla konuşup onları ikna ediyor.

Sonuçta, her gün diş polikliniğine gelen yaklaşık 600 hastaya hizmet veriliyor.

Adana Ağız Diş Sağlığı merkezine bağlı 3 semt polikliniği  arı gibi çalışıyor. Yakında Ağız Diş Hastanesi hizmete girecek. İller Bankası karşısındaki eski Kalp hastanesi Ağız Diş Sağlığı hastanesi olarak hizmet verecek. Burada her türlü ameliyat hizmeti de verilecek. Bu hastanenin hizmeti girmesiyle Ağız Diş Sağlığı Merkezi’nin yükü biraz olsun hafifleyecek..
 
Bu Haber 2976 defa okunmuştur.
 
 
Yorum Ekleyin